Передача земель громадам

Дата: 30.06.2020 13:14

Відповідно до законопроекту № 2194, землями комунальної власності територіальних громад будуть вважатися всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель та земельних ділянок:

а) що використовуються державними ПУО, НАНУ(в.т.ч.галузевими академіями наук);

б)  оборони;

в)  ПЗФ, лісогосподарського призначення;

г) зони відчудження;

г1) під будівлями, спорудами, іншими обєктами нерухомого майна державної власності;

д) під обєктами інженерної інфраструктури меліоративних систем, які у державній власності.

Земельні ділянки в межах ОТГ, право державної власності на які зареєстровано у ДРРП, переходять у власність територіальної громади просто з моменту державної реєстрації права комунальної власності на них. Інші

земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, для переходу у комунальну власність будуть потребувати процедури (та відповідно, витрат) на їх формування, та внесення до земельного кадастру.

Важливо – перехід земельної ділянки із державної у комунальну власність не стане підставою для припинення права оренди та інших речових прав на неї. Внесення змін до вже діючого договору оренди зі зміною органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою – не вимагається, і буде здійснюватися лише за згодою сторін.

Що може містити в собі проблему. Оскільки відомо, що в багатьох регіонах непоодинокі випадки, коли державні землі орендуються на довгі терміни під дуже низькі відсотки, це означитиме суттєві фінансові втрати для територіальних громад. Наразі реального механізму, як виправити подібну ситуацію немає. В таких випадках територіальним громадам буде необхідно на особистих комунікаціях з орендаторами домагатися змін договорів оренди, тепер вже земель комунальної власності, на більш вигідних умовах.

Інші важливі аспекти законопроекту № 2194, які слід мати на увазі вповноваженому керівництву ОТГ:

Із дня набрання чинності № 2194, і до державної реєстрації права ТГ (комунальної) власності на земельні ділянки, що перебували в державній власності - органи виконавчої влади, що раніше здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, вже не будуть мати права здійснювати розпорядження ними. Це створить певний перехідний період, протягом якого територіальним громадам буде неможливо організувати ефективне використання зазначених земель. Тож, в інтересах ОТГ буде максимально прискорити перереєстрацію земельних ділянок державної власності – в комунальну.

Надані до набрання чинності № 2194 дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, залишаться чинними. Проте рішення про затвердження такої документації, яка на день набрання чинності № 2194 не була затверджена, вже будуть приймати сільські, селищні, міські ради.

Виконавчим органам сільських, селищних, міських рад надається право виконувати функції державного контролю за використанням та охороною земель,. В тому числі, по контролю за самовільним зайняттям земельних дфлянок та їх цільовим використанням Проте така передача відбудеться за умови, якщо виконавчими органами сільських, селищних та міських рад будуть прийняті відповідні рішення щодо організації здійснення такого контролю. Державна екологічна інспекція продовжить здійснювати контроль за земельними правопорушеннями, що мають екологічний характер (псування земель).

Спрощується процедура встановлення меж територіальної громади. Вимоги усього дві : щоб ця межа не змінювала меж адміністративно- територіальних одиниць, і щоб вона не проходила по середині якоїсь вже сформованої земельної ділянки. Місцеве самоврядування отримає можливість змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності, та затвердження детальних планів територій за межами населених пунктів.