28 липня - День хрещення Київської Русі - України

Дата: 28.07.2020 08:18

День хрещення Київської Русі - України – державна пам’ятна дата, що відзначається щорічно 28 липня – у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, відповідно до Указу Президента України від 25.07.2008 р. № 668/2008 «Про День хрещення Київської Русі – України».

У 988 р. князь Володимир поставив перед собою мету об’єднати землі, централізувати владу, і для того необхідна була зміна світогляду, так як язичництво з його ідолами і жертвопринесеннями не зовсім підходило державним планам князя. Згідно з «Повістю минулих років», до хрещення князя Володимира мало місце «Випробування вір». Тоді київському князю надходили пропозиції прийняти мусульманство, юдейську віру, католицтво, однак він зупинив свій вибір на християнстві. Згодом Володимир хрестився в Херсонесі, прийнявши нове ім’я – Василь. Також він охрестив дітей і підданих.

Масове хрещення народу відбулося у Дніпрі. Люди хрестились, хоч здавна були по вірі язичниками. І якщо й не силоміць, то часто лиш поверхово приймали християнство. На жаль, зі знищенням волхвів та капищ були втрачені численні знання з різних сфер життя давніх українців, проте багато дохристиянських свят плавно злилися з християнськими, знаходячи своє видне місце в наших традиційних релігійних святах (наприклад, свято Коляди, Вербної неділі, Проводи, Івана Купала, Спаса, Маковія та ін.).

Перше широке народне святкування Дня Хрещення Русі відбулося у 1888 р.. Головним днем заходів оголошувалося 15 липня (28 липня за новим стилем) – день церковної пам’яті рівноапостольного князя Володимира, Хрестителя Русі.

Уперше з часів встановлення атеїстичної влади в СРСР було офіційно дозволено проведення урочистостей з нагоди церковного свята, а саме відзначення 1000-річчя Хрещення Русі. У ювілейний рік Хрещення Русі розпочалося відродження чернецтва, у церкви з музеїв і державних сховищ повернулася чимала кількість церковних реліквій.

З отриманням Томосу про автокефалію Православної церкви України (6 січня 2019 р.) у нової церкви з’явилися всі передумови для відродження історичної пам’яті та згуртування українського суспільства.

День хрещення Київської Русі - України  це – спадкоємність тисячолітньої історії України, це – неподільність українського народу і його єдність навколо ідеї сильної держави і віри, це – соборність усіх українців і всіх українських земель навколо державної і духовної столиці – Києва.

_________________________________________________

З нагоди 1032-ї річниці від дня хрещення Київської Русі - України в бібліотечних закладах Річківської громади  оформлені тематичні виставки «Скарби православ’я».