БЕЗСТРАШНИЙ (до 113-ї річниці від дня народження видатного земляка, військового льотчика-винищувача, двічі Героя Радянського Союзу СТЕПАНА ПАВЛОВИЧА СУПРУНА)

Дата: 31.07.2020 10:54

Після безпосадочного перельоту Валерія Чкалова в Америку кореспондент газети «Правда» запитав, як почувається Валерій Павлович в ролі самої безстрашної людини в світі, адже йому підкорився Північний полюс, на що Чкалов відповів: «Я - самий безстрашний? Тоді ви не знаєте Супруна!». Є такий вислів - «льотчик від бога», і він, як ніколи, підходить Степану Супруну - воїну, випробувачу. Здається не було такого літака, який би не зміг йому підкоритися. Після безпосадочного перельоту Валерія Чкалова в Америку кореспондент газети «Правда» запитав, як почувається Валерій Павлович в ролі самої безстрашної людини в світі, адже йому підкорився Північний полюс, на що Чкалов відповів: «Я - самий безстрашний? Тоді ви не знаєте Супруна!». Є такий вислів - «льотчик від бога», і він, як ніколи, підходить Степану Супруну - воїну, випробувачу. Здається не було такого літака, який би не зміг йому підкоритися.

Влітку 1933 року Степана Супруна, на той час командира авіаланки, викликали в Москву в управління Військово-Повітряних сил РСЧА і запропонували посаду льотчика-випробувача. Враховуючи, що робота відповідальна, з ризиком для життя,  дали два дні на роздуми. Та Супрун дав відповідь відразу: «Я все вирішив. Про такі польоти авіатори мріють». Ставши льотчиком-випробувачем, Степан Павлович  літав більше ніж на 140 видах літаків, і за випробування нових моделей 26 травня 1936 року був  нагороджений орденом Леніна.

15 грудня 1938 року під час польоту загинув друг та вчитель Степана Павловича -  Валерій Чкалов. Після гибелі легендарного авіатора Супрун продовжує випробування літака І-180, намагаючись знайти в ньому технічні недоліки, через які загинув Чкалов. І от якось під час одного вильоту у літаку зламалося шасі, на великій швидкості машина врізалася в землю. На щастя, Супрун залишився живим.

Після виписки з лікарні з червня 1939 по січень 1940 року  Степан Супрун брав участь у японсько-китайській війні. За цей час він знищив шість японських літаків. Також він запропонував таку технічну новинку, як встановлення на китайських та радянських літаках великокаліберних кулеметів. Завдяки цьому винаходу вогнева міць авіації союзників зросла вдвічі.

За мужність і героїзм, проявлені в боях,  20 травня 1940 року Степану Супруну було присвоєно звання Героя Радянського Союзу та  вручено  першу «Золоту Зірку».

На початку німецько-радянської війни підполковник С. П. Супрун був призначений командиром 401-го винищувального авіаційного полку особливого призначення.  30 червня Супрун вступив у бій над селом Зубово. Під час цього вильоту Степан Павлович збив два німецьких літака-шпигуна. 2 та 3 липня 1941 року льотчики з полку під командуванням Супруна знищили ще 8 німецьких літаків та розбомбили ворожий аеродром, а з ним і 17 бомбардувальників.

4 липня 1941 року Степан Павлович Супрун на літаку МіГ-3 був збитий в бою з шістьма німецькими винищувачами над білоруським містом Толочин. Пораненому асу вдалося посадити зламаний літак, однак вибратися з кабіни він вже не встиг, - літак відразу ж вибухнув. 5 липня Супрун був похований місцевими жителями біля села Монастирі.

22 липня 1941 року С. П. Супруну було посмертно присвоєне друге звання Героя Радянського Союзу. І лише у 1960 році Степана Павловича було перепоховано на Новодівочому кладовищі Москви. Граніт для могильної плити було доставлено з кар’єрів рідної України.

1947 року в м. Суми було встановлено пам’ятник Степану Супруну та ім’ям Героя Радянського Союзу названа одна з вулиць міста.

Також названі вулиці іменем Супруна в Севастополі, Москві, Щолково та Борисові.

Є вулиця С. П. Супруна і на його батьківщині, в с. Річки. В 1974 році на вулиці, де народився легендарний льотчик, було встановлено пам’ятний знак з написом на меморіальній дошці: «Ця вулиця названа в пам’ять Степана Павловича Супруна, прославленого льотчика-випробувача, командира авіаполку особливого призначення, двічі Героя Радянського Союзу, який героїчно загинув у 1941 році».

В 80-ті роки, щоб увіковічити пам’ять про славетного земляка, унікальне вікове дерево дуба звичайного, що знаходиться в центрі села Річки,  було занесено до переліку об’єктів природно-заповідного фонду області, як ботанічна пам’ятка «Дуб С.П. Супруна».

У 1980  році в світ вийшла книга  українського письменника Анатолія Хорунжого  «Степан Супрун» (повість про авіатора). Книга написана за спогадами  рідних Степана Павловича і документальними матеріалами з його  життя.

… Йдуть роки, та пам’ять про безстрашного льотчика Степана Супруна вічно буде жити в серцях  вдячних земляків.

_____________________________________

З нагоди  113-ї річниці від дня народження  С.П.Супруна в Річківській бібліотеці оформлена  тематична виставка «Політ у безсмертя». Працівниками Річківського  сільського будинку культури підготовлено  тематичний онлайн – нарис «Річанський сокіл», який можна переглянути в соціальній мережі Facebook в групі «Культура Річківського краю» за посиланням: https://www.facebook.com/100027634062246/videos/601964684067995