Про кібербулінг
Кібербулінг являється формою психологічного насильства, до якого відносяться словесна перепалка (флеймінг), нападки (домагання), наклеп, публічне розголошення особистої інформації, остракізм (онлайн відчуження в будь-яких типах середовищ, де використовується захист паролями, формується список небажаної пошти або список друзів), кіберпереслідування, хепіслепінг (реальні напади, які знімаються на відео для розміщення в Інтернеті, що можуть привести до летальних наслідків), онлайн-грумінг (побудова в мережі інтернет дорослим або групою дорослих осіб довірливих стосунків із дитиною (підлітком) із метою отримання її інтимних фото/відео та подальшим її шантажуванням про розповсюдження цих фото, наприклад для отримання грошей, більш інтимних зображень чи навіть примушування до особистих зустрічей)
Які ознаки того, що підліток став жертвою кіберцькування?
— раптова зміна поведінкового й емоційного стану дитини після користування дитиною соціальних мереж. Це може бути агресивність,
підозрілість і відверта замкнутість;
— деструктивні стосунки батьків з дитиною (особливо загострюються під час обговорення реального життя підлітка);
— істеричні прояви характеру
(несподівані безпричинні сльози, крик);
— погіршення здоров’я через безсоння та занепокоєння дитини;
— невдалі спроби суїциду;
— дитина необмежено користується Інтернетом, надаючи перевагу віртуальному світу;
— різке погіршення навчального процесу в школі (дитина неохоче йде на навчання, суперечить вчителям і батькам).
Як захистити дитину від кібербулінгу?
Перш за все батьки мають контролювати дії підлітка в Інтернеті. Звичайно ж, в міру. Ні в якому разі не заходьте на сторінку своєї дитини без її дозволу, це тільки погіршить ваші стосунки
Підказка: час від часу проглядати історію браузера або ж регламентувати обмежений час використання Інтернет-ресурсів, пояснюючи це тим, що Ви піклуєтесь про безпеку дитини. Відкритість і чесність — ось секрет оптимальних стосунків у вихованні дітей.
Будьте обізнаними в сучасних технологіях і поясніть дитині основні правила спілкування в соціальних мережах. Адже віртуальний світ не знімає з нас обов’язків бути відповідальною людиною.
Спілкування і зацікавленість у житті дитини — одна з основних протистоянь кіберцькуванню. Спостережливість — проведіть експеримент, тобто протягом тижня уважно спостерігайте за своєю дитиною та зафіксуйте різкі зміни в її поведінці та прояві емоцій (настрою), свої дані поєднайте з використанням Інтернет- ресурсів, які дитина використовує.
І, наостанок, найпростіший спосіб профілактики кібербулінгу — більше проводити часу з дитиною (на своєму прикладі показати як можна і треба спілкуватися в реальному та віртуальному життя).
Яка відповідальність настає за кіберцькування?
У разі доведення кібербулінгу кривдник муситиме сплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або громадські роботи протягом 20-40 годин.
Якщо ж булінг вчиняється групою осіб або повторно протягом року, то кривдник/-и сплачуватимуть від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) або мають виконувати громадські роботи протягом 40-60 годин.
Якщо булінг вчиняє неповнолітня (до 18 років) або малолітня (до 14 років) особа, то за неї платитимуть штраф і виконуватимуть громадські роботи батьки або особи, які їх замінюють згідно чинного законодавства муситимуть заплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або ж має виконувати виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.
Справді, користування Інтернетом дає доступ до великої кількості інформації; але це також означає, що ви відкриті до цькування. Кожен з нас може відіграти важливу роль у захисті від кібербулінгу. Завжди варто пам’ятати та застосовувати способи, які ви можете застосувати у рішенні даної проблеми.
Інформує Білопільське бюро правової допомоги