Якщо пропустили строк спадкування

Дата: 20.04.2021 11:17

Спадкування - особливий правовий інститут. Можливість стати спадкоємцем не залежить від соціального статусу особи, її дієздатності, громадянства тощо. Водночас, законодавство встановлює певні умови, дотримання яких є обов'язковим для оформлення прав на спадкове майно. Однією із таких умов є дотримання спадкоємцем строку на прийняття спадщини.

Цивільний кодекс (ЦК) України встановлює для прийняття спадщини строк у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини (смерті спадкодавця). Протягом 6 місяців спадкоємець повинен подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Якщо протягом вказаного строку заяву про прийняття спадщини не подано, спадкоємець вважається таким, що не прийняв спадщину.

Іноді спадкоємці пропускають встановлений законом строк для прийняття спадщини. Причини бувають різні: відсутність інформації про смерть спадкодавця, об'єктивна неможливість своєчасного звернення до нотаріуса, елементарне незнання вимог закону тощо. Разом із тим, пропуск строку для прийняття спадщини не є безумовною підставою, що позбавляє спадкоємців права на спадок. Закон передбачає механізм захисту прав спадкоємців і дозволяє подати заяву про прийняття спадщини поза межами 6-місячного строку.

Спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини, може бути встановлений додатковий строк:

· за письмовою згодою інших спадкоємців, які прийняли спадщину;

· за рішенням суду.

Відповідно до положень частини 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідачами у справах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Права спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, будуть захищені судом, якщо:

1) у спадкоємця були перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини у 6-місячний строк;

2) ці обставини визнані судом поважними.

Які причини пропуску строку вважаються поважними?

Чинне законодавство України не містить визначення поняття "поважні причини" та не встановлює переліку таких причин. Для того, щоб визначити, які причини пропуску строку для прийняття спадщини можуть вважатися поважними, слід звернутися до судової практики.

Так дослідивши практику Верховного суду України можна навести приблизний перелік поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини:

- тривала хвороба спадкоємця;

- велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємця та місцем знаходження спадкового майна;

- складні умови праці, які, зокрема, пов'язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;

- перебування спадкоємця на строковій службі у складі Збройних Сил України;

- необізнаність спадкоємця про наявність заповіту тощо.

При цьому, не визнаються поважними причинами пропуску строку:

- юридична необізнаність спадкоємця щодо строку та порядку прийняття спадщини;

- необізнаність спадкоємця про смерть спадкодавця та наявність спадкового майна;

- похилий вік та непрацездатність спадкоємця;

- перебування спадкоємця за кордоном;

- відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;

- несприятливі погодні умови тощо.

І ще раз наголошу, що зазначені вище поважні та неповажні причини пропуску строку суд вирішує на власній розсуд та виносить рішення.

Також, варто сказати, що процедура прийняття спадщини за законодавством України є досить простою та не вимагає від спадкоємців особливої підготовки, збору документів тощо. В той же час, судовий процес щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини є доволі непростим, позитивне рішення суду залежить від ряду факторів: наявності достатніх доказів, доведення позивачем переконливості своєї позиції, підходу судді тощо. Таким чином, спадкоємцям слід уважно ставитися до встановленого законом строку для прийняття спадщини і за потреби звернутися за роз'ясненням питань щодо прийняття спадщини до кваліфікованих юристів.

Інформує

Білопільське бюро правової допомоги