Зміни в процедурі навчання з охорони праці
Довгий час у процедурі навчання з охорони праці не відбувалося змін. Міністерство економіки України затвердило зміни у Додаток 4 до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці наказом № 22778 від 29.08.2024 року.
Зміни стосуються Типового тематичного плану і програми навчання з питань охорони праці посадових осіб, в якому додався новий блок, присвячений психосоціальній підтримці на робочому місці. Нові зміни додають до плану навчання тему 8 «Психосоціальна підтримка та перша психологічна допомога на робочому місці».
Дана тема 8 включає в себе наступні важливі підтеми:
- Що таке ментальне здоров’я на роботі; психологічно безпечне робоче середовище, яке воно, а також як розпізнати та попередити психоемоційні порушення.
- Роль психологічної безпеки та культури безпеки в житті працівників та компанії.
- Способи та інструменти психологічної самодопомоги та саморегуляції.
- Дискримінація, рівність та інклюзивність на роботі – як запобігти та протидіяти.
- Стрес, стресостійкість та розвиток резильєнтності як складові ментального здоров’я.
- Психосоціальні фактори у конкретній роботі чи галуззі, їхній вплив на безпеку праці, нещасні випадки, продуктивність та загалом ментальне здоров’я працівників.
- Оцінка, усунення, керування психосоціальними ризиками для ментального здоров’я на робочому місці.
- Системи управління ментальним здоров’ям на роботі та надання першої психологічної допомоги на робочому місці. Дії роботодавця для збереження ментального здоров’я працівника.
- Як ненасильно комунікувати в колективі.
Дані зміни звучать достатньо логічно, враховуючи сумну статистику, яка склалась в Україні під час повномасштабного вторгнення, серед цивільного населення. Зокрема згідно даних Національної служби здоров’я України (НСЗУ), тільки за перші три місяці 2024 року кількість осіб, яким поставлено діагноз ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) вже перевищує дані усього 2021 року. І тут мова йде тільки про “цивільний” ПТСР, оскільки дані по військовослужбовцям не публікуються. Звичайно, статистика змінюється і, на жаль, не в кращу сторону. Складно уявити, що буде після закінчення війни та які цифри ми побачимо серед цивільного населення і серед ветеранів.
Погодьтесь, що після безсонних ночей, ракетних ударів, постійної невизначеності та щоденного звуку сирен складно не попасти у ту саму статистику. У таких умовах кожен, може втратити мотивацію, відчути втрату продуктивності або ще гірше, зламатися емоційно. Тепер до небезпеки фізичного травмування на робочому місці додається ще й психічне здоров’я.