Річківська громада
Сумська область, Сумський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Звивається стежиночка до рідного села…

Дата: 27.03.2025 13:48
Кількість переглядів: 116

Фото без опису

Для людини важливим і незабутнім є те місце, де вона народилася, живе, переносить хвилини щастя й невдач, місце, яке відіграло значну роль у її житті. В цьому місці сонце яскравіше, трава зеленіша, вітер лагідніший, повітря чистіше… Й серед цієї благодаті спалахує людське життя, щоб залишити по собі корисні сліди, усвідомлюючи, що всі земні блага тимчасові й минущі, а почуття – вічні. Тож кожного дня, прокидаючись, ми дякуємо  Богу за можливість жити у тому куточку Землі, про який в народі кажуть: «Всюди добре, а вдома – найкраще». Фото без описуНа лівому березі річки Вир за 3 км від Горобівки, що на протилежному березі річки, розташоване село Безсокирне. Заплава Виру в цьому місті заболочена, тож в очереті живуть дикі качки та лебеді.  Поблизу села розташований Вирівський заказник – об’єкт природно-заповідного фонду Сумської області. Серед фауністичного комплексу тут зустрічаються представники видів, занесених до Червоної книги України. А коли влітку стоїш на березі, то можна почути шепіт блакитної води, спів дзвінкоголосих пташок та запах різнотрав’я.

Фото без опису

Саме в цьому мальовничому куточку природи  й був раніше розташований хутір Безсокирний. Хаотично розташовані попід Виром  хати немов  поділяли село на три мікрорайони: Каяни, Гапони, а назву третього місцеві не пам’ятають. Станом на 1 січня 1929 року на хуторі було 47 дворів, в яких проживало 244 жителі.

У 1930-х роках під час колективізації у селі був створений колгосп ім.. Куйбишева, який проіснував до 1941 року. Жителів примушували йти до колгоспу. У більш заможних селян відбирали худобу, а тих, хто противився владі, висилали до концтабору на Соловки.

Не оминув хутір Безсокирний і геноцид українського народу, проведений урядом Радянського Союзу 1932-1933 років. Радянський режим вибудував план винищення частини української нації, замаскований під плани здавання хліба державі. Тож по хатах ходили активісти  й забирали всі запаси зерна, а потім вилучали інші харчові продукти та майно, як штрафи за невиконання плану. Кожного дня люди помирали від голоду, їх збирали на підводи та хоронили в загальній могилі на кладовищі. Хоронили й у власних садках під хатами.

Фото без опису

На часі старий цвинтар перетворився на лісовий масив, могили заросли деревами, дерев’яні хрести стліли, очевидці голодомору померли.  Та залишилися спогади жителів Безсокирного про страшні роки голодомору:

- Глущенко Параска Іванівна (1924 р. н.): «Масово люди почали вмирати навесні 33-го року. Щоб вижити тієї  страшної весни, мама почала робити варево з мерзлої торішньої картоплі, кропиви, лободи, кори дерев. Коли трохи підросла трава, то їли «коники» з калачиків та бруньки з липи. Тієї весни вмерло пів села, як не більше»;

- Гурин Василь Пилипович (1928 р. н.): «Добре пам’ятаю, що хотілося їсти, але йти до колгоспних полів було боязко, адже могли добряче відшмагати батогом або переїхати конем. Здебільшого їли свиріпу, полову, «коники», конюшину, щавель».

Фото без описуФото без опису

Чорною віхою у мешканців Безсокирного відзначилася Друга світова війна. Більшість чоловіків пішли на фронт та повернулися на жаль не всі. Прізвища загиблих викарбувані на меморіальній дошці  пам’ятника воїнам-землякам в с. Горобівка.

А після закінчення Другої світової війни село увійшло до складу колгоспу «Червоних партизан». На той час у селі була молочнотоварна ферма на 200 голів великої рогатої худоби,  магазин та початкова школа, яка працювала до 1975 року. По селу зроблено дорогу з твердим покриттям.

У 1954-1956 роках, коли почалася електрифікація населених пунктів Горобівської сільської ради, згідно з планом забудови села Безсокирне жителів змусили переселитися і перенести свої хати ближче до залізниці, утворюючи  одну вулицю.

Фото без описуФото без описуЛюди  розбирали дерев’яні будинки та збирали їх на новому місці. Хати-мазанки залишали, а на новому місці будували собі нові будинки. Залишки глиняних хат збереглися до сьогоднішнього часу, а  єдина вулиця  Садова має таке ж розташування, як і новозбудована 1956 року.

Фото без описуФото без опису

На часі в селі проживає всього 18 жителів. В основному це люди похилого віку та одна багатодітна родина. Бібліотекар Горобівської бібліотеки раз на тиждень приходить до Безсокирного з книгами та обслуговує своїх читачів.

Іноді люди, постійно живучи на одному місці, не задумуються над тим, що вони у своїй стихії, вдома. Але варто покинути рідну місцину на деякий час, як затужить серце, болем озветься душа і все те, чого й не помічав раніше, стане ріднішим, ближчим і дорожчим.

Люди виїжджають з маленьких сіл шукати кращого життя, а населені пункти вимирають. Село Безсокирне не виняток в цьому процесі. Та люди в цьому крихітному селі хоч і нарікають на складні умови, в яких доводиться крутитися, проте, трудяться, пишаються своїм маленьким домом і тішаться звичайним, рутинним успіхам.

У теперішні складні часи, коли війна змусила всіх переоцінити пріоритети та «обрізала» можливості до мінімуму, кожен задумується, як жити далі, на який шлях виведе стежина від рідного села...


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь