Небезпечна картопля – що це?
Гарний урожай починається з хорошого насіння. Але з цим в Україні проблема – сертифікованої насіннєвої картоплі відчутно бракує. Особливо гостро питання стоїть для сортів, які використовуються у виробництві картоплі фрі. Переважна більшість популярних сортів, зокрема Беллароза, Гранада та Рів’єра, завезені з-за кордону, і їх розмноження всередині країни відстає від потреб ринку. Як наслідок, частина фермерів використовує несортову картоплю з товарних посівів, що негативно впливає на врожайність та якість продукції. Проте краще інвестувати в якісний насіннєвий матеріал на початку, ніж витрачати кошти на боротьбу з хворобами та наслідками низької врожайності пізніше.
В 2024 році в Україні картопля не вродила, а відтак на полицях супермаркетів є багато імпортного продукту. Експерти кажуть, що вживати таку картоплю цілком безпечно, вона не зашкодить вашому організму. А от висаджувати в грунт у себе на городі категорично не можна. Таким чином ви зіпсуєте власну земельну ділянку на багато років. Чим ця картопля така небезпечна для грунту?
З Європи до України привозять товарну картоплю, призначену для роздрібного продажу та вживання в їжу. Але деякі люди використовують її як насінневий матеріал. А це є вкрай не правильно, для висаджування має бути окрема насіннева картопля. Не можна висаджувати те, що надходить з Європи як товарна картопля. Можна завести такі хвороби, що потім на цій ділянці картопля не ростиме наступні 50 років. І мова йде не лише про нематоди. Є хвороби, що інфікують грунт, і простою сівозміною ситуацію не покращити, навіть якщо через кілька років посадити нове здорове насіння на цій ділянці.
Також наголошуємо на важливості сертифікатів, що супроводжують посівну картоплю. Без них краще не купувати такий продукт. За кордоном є насінневі господарства, але у них все розписано під конкретні замовлення, аж ніяк не для продажу на місцевих базарах, де іноді продають просту товарну картоплю з різних країн. Даний овоч можна розділити на три види: насіннєву картоплю, той, що використовується їжу і той що йде на корм худобі. Якісна насіннєва картопля- запорука щедрого врожаю.
Іван МОРОЗ- державний фітосанітарний інспектор ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області